Weetwood Honour Board

Year Horse Trainer Jockey Distance Time
2020 Jaydentom L. Hatch A. Mallyon 1200m 01:11.42
2019 Sexy Eyes C. Waller R. Fradd 1200m 01:10.50
2018 Amanaat B.Currie B. El-Issa 1200m 01:10.95
2017 Col ‘n’ Lil & Jumbo Prince (DEAD HEAT) B.Currie & M.Nolan J. Oliver & L.Tarrant 1200m 1.11.77
2016 Choice Bro T.Sears J. Orman 1200m 1.11.43
2015 Mr Favulous D. Baker J. Lloyd 1200m 1.12.35
2014 Typhoon Red K.Kemp N. Tomizawa 1200m 1.12.54
2013 Miss Imagica M. Nolan S. Bogenhuber 1200m 1.12.67
2012 Miss Imagica M. Nolan N.  Yamada 1200m 1.12 .91
2011 Lucky Leak P. Sexton B. El-Issa 1200m 1.12.45
2010 Poor Judge N. Hilton C. Munce 1200m 1.12.04
2009 Voice Commander N. Olive T. Angland 1300m 1.17.95
2008 Swiss Ace M. Mair K. Pope 1300m 1.17.14
2007 Tellem K. Kemp S. Katsidis 1300m 1.17.23
2006 October Grey M. Brosnan M. Cahill 1300m 1.18.63
2005 Tellem K. Kemp S. Katsidis 1300m 1.16.46
2004 Devil G. Osborne S. Katsidis 1300m 1.17.35
2003 Ceffyl R. Maund J. Byrne 1300m 1.17.08
2002 Ours T. Webb J. Taylor 1300m 1.18.19
2001 Startell K. Kemp S. Katsidis 1300m 1.18.0
2000 Vacen Lee A. Doyle S. Katsidis 1300m 1.17.89
1999 Burrito J. Hawkes G. Colless 1300m 1.18.16
1998 Gene’s Interest R. Lipp M. Pelling 1300m 1.18.47
1997 Kidman’s Cove L. Mayfield-Smith A. Pattillo 1300m 1.18.00
1996 Cutler W. Ingram P. Wolfgram 1300m 1.17.80
1995 Seawinne F.J. Penfold J. Byrne 1300m 1.18.28
1994 Archikeelya R. Lipp M. Pelling 1300m 1.19.19
1993 Samnan A. Swindley J. Walk 1300m 1.18.91
1992 Brunchtime N.J. Doyle A. Cowie 1300m 1.18.06
1991 Tiny’s Finito W. Doolan J. Hutchings 1300m 1.18.10
1990 Viscount Flex S. Park D. Messingham 1300m 1.24.68
1989 Count Henri H. Cox C. Munce 1300m 1.26.79
1988 Rendoo G.G. Loader S. Scholfield 1300m 1.22.92
1987 Not held     1200m  
1986 Grand Thunder H.W. Wehlow G. Philpot 1200m 1.12.73
1985 Tod Minor C.L. Richardson K. Birse 1200m 1.14.06
1984 Little Pete W. McGavin K. Sawyers 1200m 1.13.52
1983 Neptune’s Court B.N. Miller G. Duffy 1200m 1.13.53
1982 Allandale King G. Reid K. Smith 1200m 1.14.28
1981 Falling Leaves B.N. Miller R. Beauchamp 1200m 1.15.8
1980 Imacheta P. Duff G. Birrer 1200m 1.13.2
1979 Dwan Unknown R. Doyle 1200m 1.13
1978 Talkwell A.L. Lindley A. Erhart 1200m 1.13.2
1977 Diego J.J. Atkins G. Palmer 1200m 1.13.4
1976 Notre Heart C. O’Neill P. Sant 1200m 1.12.4
1975 Combo W. Neilsen M. Schumacher 1200m 1.1.13
1974 Combo W. Neilsen F. Tewes 1200m 1.12.4
1973 Valiant Princess G. Bishop M. Aspinall 1200m 1.13.2
1972 Brogilla A. Sands K. Tinsley 6F 1.13
1971 Ascot Bridge H.R. Davis B. Stein 6F 1.13.6
1970 Wine and Song J. Griffiths M. Wrigley 6F  
1969 Wine and Song J. Griffiths N. Wrigley 6F  
1968 Rebel Prince N.F. Best N. Lowrie 6F  
1967 Red Shah K.D. Waterford F. Treen 6F  
1966 Red Shah K.D. Waterford F. Treen 6F  
1965 Fire Box W. Neilsen D. Stein 6F  
1964 Castle Guinea Unknown T. Tewes 6F  
1963 High Prince Unknown W. Clarke 6F  
1962 Highcelo E.G. Boland J. Baker 6F  
1961 High Prince Unknown R. McCarthy 6F  
1960 Clear Profit Unknown A. Lister 6F  
1959 Hianthus W. Kraft D. Kraft 6F  
1958 Malarms Unknown B. Tebb 6F  
1957 Rindale Unknown L. Wrigley 6F  
1956 Chestnut King Unknown K. Williams 6F  
1955 Berry Belle Unknown J. Stanfield 6F  
1954 Kowhata J. Byrne W (Bill). Barnes 6F  1.14
1953 Campaign Unknown C. Richardson 6F  
1952 La Hey Unknown L. Johnson 6F  
1951 Gay Laurie L. Zupp B. Tebb 6F 1.16 1/5
1950 Duke Paul W. Neale B. Brown 9F 1.52 4/5
1949 Silkbine Unknown J. Harbutt    
1948 Lucky Ted Unknown R. Donnelly    
1947 Fast Mover Unknown K. Robinson    
1946 Highstrung W. Nielsen R. Maddock    
1944 Abruzzi M. Mackay J. Murphy    
1943 Bay Force Unknown R. Finn    
1942 Buzz Shirley Unknown G. Moore    
1941 Romero Unknown N. Sellwood    
1934 Happy Returns Unknown N. Sellwood    
1933 Time Table Unknown Unknown    
1932 Eukaross Unknown A.G. Willey    
1931 Sitti’s Lad Unknown Unknown    
1930 Miss Lingley Unknown W. Brittle    
1929 Saliden Unknown Unknown    
1928 Not held Unknown Unknown    
1927 Not held Unknown Unknown    
1926 Arzure Main Unknown Unknown    
1925 Future Hope Unknown Unknown    
1924 Argive Unknown Unknown    
1923 Lord Senyam Unknown Unknown    
1922 Lady Chrysippus Unknown Unknown    
1921 Crown Peach Unknown Unknown    
1920 Fringilla Unknown Unknown    
1919 Rappel King Unknown W. Playford    
1918 Gold Tie Unknown Unknown    
1917 Navy Boy Unknown Unknown    
1916 Dan D Unknown O’Neil    
1915 Oak Star Unknown O’Neil    
1914 Sir Rino Unknown V.C. Hunt    
1913 King Gowerie Unknown W.S. Russell    
1912 Rhondda M.J Kelly M.J Kelly    
1911 Pittsworth Gun Unknown W. McCrabe    
1910 Zoeller Unknown W.S. Hughes    
1909 Ayr Lassie Unknown E.C. Tucker    
1908 Amber King Unknown Stone    
1907 Comporter Unknown Stone    
1906 Punch Unknown T. McNamara    
1905 Brief Unknown J. Mooney    
1904 Warstripe Unknown E. Best    
1903 Needle Gun Unknown W.H. Smith    
1902 Limerick Lass Unknown W.H. Smith    
1901 Claremont Unknown W. Evans    
1900 Telegraph Unknown L. Want    
1899 Unknown Unknown Unknown    
1898 Swift Unknown Mullins    
1897 Lord Baldwin Unknown M. Ryan    
1896 Petrona Unknown Kendricks    
1895 Zulu Unknown Kendricks