Weetwood Honour Board

Year Horse Trainer Jockey Distance Time
2016 Choice Bro T.Sears J. Orman 1200m 1.11.43
2015 Mr Favulous D. Baker J. Lloyd 1200m 1.12.35
2014 Typhoon Red K.Kemp N. Tomizawa 1200m 1.12.54
2013 Miss Imagica M. Nolan S. Bogenhuber 1200m 1.12.67
2012 Miss Imagica M. Nolan N.  Yamada 1200m 1.12 .91
2011 Lucky Leak P. Sexton B. El-Issa 1200m 1.12.45
2010 Poor Judge N. Hilton C. Munce 1200m 1.12.04
2009 Voice Commander N. Olive T. Angland 1300m 1.17.95
2008 Swiss Ace M. Mair K. Pope 1300m 1.17.14
2007 Tellem K. Kemp S. Katsidis 1300m 1.17.23
2006 October Grey M. Brosnan M. Cahill 1300m 1.18.63
2005 Tellem K. Kemp S. Katsidis 1300m 1.16.46
2004 Devil G. Osborne S. Katsidis 1300m 1.17.35
2003 Ceffyl R. Maund J. Byrne 1300m 1.17.08
2002 Ours T. Webb J. Taylor 1300m 1.18.19
2001 Startell K. Kemp S. Katsidis 1300m 1.18.0
2000 Vacen Lee A. Doyle S. Katsidis 1300m 1.17.89
1999 Burrito J. Hawkes G. Colless 1300m 1.18.16
1998 Gene’s Interest R. Lipp M. Pelling 1300m 1.18.47
1997 Kidman’s Cove L. Mayfield-Smith A. Pattillo 1300m 1.18.00
1996 Cutler W. Ingram P. Wolfgram 1300m 1.17.80
1995 Seawinne F.J. Penfold J. Byrne 1300m 1.18.28
1994 Archikeelya R. Lipp M. Pelling 1300m 1.19.19
1993 Samnan A. Swindley J. Walk 1300m 1.18.91
1992 Brunchtime N.J. Doyle A. Cowie 1300m 1.18.06
1991 Tiny’s Finito W. Doolan J. Hutchings 1300m 1.18.10
1990 Viscount Flex S. Park D. Messingham 1300m 1.24.68
1989 Count Henri H. Cox C. Munce 1300m 1.26.79
1988 Rendoo G.G. Loader S. Scholfield 1300m 1.22.92
1987 Not held 1200m
1986 Grand Thunder H.W. Wehlow G. Philpot 1200m 1.12.73
1985 Tod Minor C.L. Richardson K. Birse 1200m 1.14.06
1984 Little Pete W. McGavin K. Sawyers 1200m 1.13.52
1983 Neptune’s Court B.N. Miller G. Duffy 1200m 1.13.53
1982 Allandale King G. Reid K. Smith 1200m 1.14.28
1981 Falling Leaves B.N. Miller R. Beauchamp 1200m 1.15.8
1980 Imacheta P. Duff G. Birrer 1200m 1.13.2
1979 Dwan Unknown R. Doyle 1200m 1.13
1978 Talkwell A.L. Lindley A. Erhart 1200m 1.13.2
1977 Diego J.J. Atkins G. Palmer 1200m 1.13.4
1976 Notre Heart C. O’Neill P. Sant 1200m 1.12.4
1975 Combo W. Neilsen M. Schumacher 1200m 1.1.13
1974 Combo W. Neilsen F. Tewes 1200m 1.12.4
1973 Valiant Princess G. Bishop M. Aspinall 1200m 1.13.2
1972 Brogilla A. Sands K. Tinsley 6F 1.13
1971 Ascot Bridge H.R. Davis B. Stein 6F 1.13.6
1970 Wine and Song J. Griffiths M. Wrigley 6F
1969 Wine and Song J. Griffiths N. Wrigley 6F
1968 Rebel Prince N.F. Best N. Lowrie 6F
1967 Red Shah K.D. Waterford F. Treen 6F
1966 Red Shah K.D. Waterford F. Treen 6F
1965 Fire Box W. Neilsen D. Stein 6F
1964 Castle Guinea Unknown T. Tewes 6F
1963 High Prince Unknown W. Clarke 6F
1962 Highcelo E.G. Boland J. Baker 6F
1961 High Prince Unknown R. McCarthy 6F
1960 Clear Profit Unknown A. Lister 6F
1959 Hianthus W. Kraft D. Kraft 6F
1958 Malarms Unknown B. Tebb 6F
1957 Rindale Unknown L. Wrigley 6F
1956 Chestnut King Unknown K. Williams 6F
1955 Berry Belle Unknown J. Stanfield 6F
1954 Kowhata J. Byrne W (Bill). Barnes 6F  1.14
1953 Campaign Unknown C. Richardson 6F
1952 La Hey Unknown L. Johnson 6F
1951 Gay Laurie L. Zupp B. Tebb 6F 1.16 1/5
1950 Duke Paul W. Neale B. Brown 9F 1.52 4/5
1949 Silkbine Unknown J. Harbutt
1948 Lucky Ted Unknown R. Donnelly
1947 Fast Mover Unknown K. Robinson
1946 Highstrung W. Nielsen R. Maddock
1944 Abruzzi M. Mackay J. Murphy
1943 Bay Force Unknown R. Finn
1942 Buzz Shirley Unknown G. Moore
1941 Romero Unknown N. Sellwood
1934 Happy Returns Unknown N. Sellwood
1933 Time Table Unknown Unknown
1932 Eukaross Unknown A.G. Willey
1931 Sitti’s Lad Unknown Unknown
1930 Miss Lingley Unknown W. Brittle
1929 Saliden Unknown Unknown
1928 Not held Unknown Unknown
1927 Not held Unknown Unknown
1926 Arzure Main Unknown Unknown
1925 Future Hope Unknown Unknown
1924 Argive Unknown Unknown
1923 Lord Senyam Unknown Unknown
1922 Lady Chrysippus Unknown Unknown
1921 Crown Peach Unknown Unknown
1920 Fringilla Unknown Unknown
1919 Rappel King Unknown W. Playford
1918 Gold Tie Unknown Unknown
1917 Navy Boy Unknown Unknown
1916 Dan D Unknown O’Neil
1915 Oak Star Unknown O’Neil
1914 Sir Rino Unknown V.C. Hunt
1913 King Gowerie Unknown W.S. Russell
1912 Rhondda M.J Kelly M.J Kelly
1911 Pittsworth Gun Unknown W. McCrabe
1910 Zoeller Unknown W.S. Hughes
1909 Ayr Lassie Unknown E.C. Tucker
1908 Amber King Unknown Stone
1907 Comporter Unknown Stone
1906 Punch Unknown T. McNamara
1905 Brief Unknown J. Mooney
1904 Warstripe Unknown E. Best
1903 Needle Gun Unknown W.H. Smith
1902 Limerick Lass Unknown W.H. Smith
1901 Claremont Unknown W. Evans
1900 Telegraph Unknown L. Want
1899 Unknown Unknown Unknown
1898 Swift Unknown Mullins
1897 Lord Baldwin Unknown M. Ryan
1896 Petrona Unknown Kendricks
1895 Zulu Unknown Kendricks